Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Dodane przez ospmikluszowice dnia Lipiec 31 2015 15:30:49
1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Rozkaz o wybuchu powstania wydał 31 lipca 1944 r. dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór", uzyskując akceptację Delegata Rządu Jana S. Jankowskiego. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Zaledwie co czwarty z nich mógł liczyć na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. To bezprecedensowy przykład walki ludności cywilnej i wojskowej o niepodległość.
Przez 63 dni żołnierze AK prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek- Osmecki "Jarecki" i ppłk Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" podpisali w kwaterze SS w Ożarowie akt kapitulacji powstania warszawskiego. 1 sierpnia o godzinie "W", czyli dokładnie o 17, w Warszawie i wielu innych miastach zabrzmią syreny alarmowe upamiętniające bohaterów tamtych tragicznych dni. W naszej gminie również punktualnie o 17.00 na pamiątkę tego wydarzenia zawyją syreny we wszystkich jednostkach OSP.

Rozszerzona zawartość newsa